
Speciaal voor alle ouders die hun kinderen nu proberen thuis les te geven/te vermaken, alle juffen en meesters die hun kinderen wat natuur willen bijbrengen, en alle anderen die het leuk vinden heb ik een set kaarten gemaakt waarmee je spelenderwijs leert over de voedselketen.
Sommige van deze dieren vinden we leuk, sommige zien we vooral als plaagdieren. Toch spelen ze allemaal een rol in de voedselketen. Ontdek welke!
Ik maakte het spel voor en speel het momenteel met mijn 5-jarige zoon, die de beestjes leuk vindt (en het al best goed weet wat wat eet!) en zo tegelijkertijd de cijfers oefent. Ik kwam op dit idee omdat ik bezig ben een online basiscursus permacultuur op te zetten, nu de fysieke 2-jaarlijkse basiscursus permacultuur vanwege de lockdowns even op pauze staat (update 2021: de 6-daagse basiscursus vindt weer 2x per jaar plaats, in Haarlem, een in het voorjaar en een in het najaar, zie https://irisgardenecology.com/aankomende-cursussen/). Ik geloof in spelenderwijs en interactief leren en dacht na over hoe ik insecten, de voedselketen en onze rol kon overbrengen. Zo kwam ik toevallig op een idee een kaartspel te maken, dat wellicht niet direct in de online cursus kan, maar wel leuk is voor mijn zoontje. Sterker nog, voor misschien wel veel meer mensen! Om het te ontwikkelen heb ik het eerst meerdere keren met mijn man gespeeld, zodat we de juiste regels konden bedenken.
Hieronder kun je de 5 pagina’s met ieder 6 (dus in totaal 30) kaarten downloaden. Print ze op stevig papier en/of plak een mooi gekleurd vel op de achterkant, zodat je er niet doorheen kan kijken. Ik heb de planten een andere achterkant gegeven, zodat ze makkelijk te herkennen zijn!

Algemene regels:
Voorbereiding:
Speel het spel:
1e ronde:
De rondes erna:
* Als een plant getrokken is, maar je hebt geen plantenetend dier (2), dan mag automatisch de andere speler als eerste. Heb je nou geen van beide een plantenetend dier, dan leg je de plant-kaart onderop de pot en trek je allebei om de beurt nieuwe kaarten van de pot tot je weer een plant tegenkomt.
** Het kan zijn dat er te weinig kaarten zijn om beiden (evenveel) te pakken. Helaas, dat hoort bij het spelletje! Als je een lege hand hebt en de ander kan wel, dan heeft diegene die ronde gewonnen.
Download de kaarten met deze link: Voedselketen spel Iris’ Garden Ecology
Ik hoop dat jullie het leuk en leerzaam vinden. Heel veel plezier ermee!
Hoe voorkom je natte voeten in de tuin? Wat kun je zelf doen om droogte te voorkomen? Welke planten zet je neer om eindelijk eens wilde bijen naar je insectenhotel te trekken? En hoe maak je het vlinders en plaagbestrijdende insecten naar de zin? Hoe maak je een stapelmuurtje?
Dat en nog veel meer vind je in mijn boek Tuinlogica! Leer hoe je met jouw tuin, hoe klein ook, een positief verschil maakt voor klimaat en biodiversiteit. Haal (nog) meer voldoening uit je tuin!
Tuinlogica: de natuur in je voordeel gebruiken met permacultuur
ISBN: 9789062245581
Uitgever: Vonk Uitgevers
Prijs: € 29,99
Bestel Tuinlogica o.a. via Groeneboekenshop, Bruna.nl of Bol.com!“[Tuinlogica] is sowieso een boek voor de beginner, maar ook uitermate geschikt voor de meer ervaren tuinier die tegen diverse problemen is aan gestuiterd, daar last van heeft en een adequate oplossing zoekt. Want als iedereen dit boek koopt en doet wat er in staat, komt het wel goed met de biodiversiteit in onze tuinen. Van harte aanbevolen!”
– Norbert Mergen van de Tuinen van MergenMetz (lees zijn uitgebreide review hier
Goed idee en heel leerzaam. Mag ik je link doorsturen naar de IVN? Mijn kinderen zitten op de natuurvereniging en daar zullen ze het spel ook heel leuk vinden!
Ja 😀 Dat mag absoluut.
iedereen die het leuk vindt mag het gebruiken en doorsturen 😀
Superleuk!
Bedankt voor het delen 🙂
Wow da’s goed gevonden!
Lief! Dank je wel 😀
ziet er leuk uit. Wij gaan het uitproberen. Dankjewel 💚💜💚
Heel veel plezier ermee!
Dank je wel! Ik ga dit iets verruimen naar de leerlingen van een vierde leerjaar in thema de heide!